Rekonstrukce bytového jádra: nejčastější otázky

17.05.2018

Toužíte vyměnit vaše staré umakartové jádro za nové, zděné? Pak vás už možná napadla jedna z těchto otázek, které mé zákazníky nejčastěji zajímají. Pojďme si na ně společně odpovědět, 

Jak dlouho trvá rekonstrukce bytového jádra?

Celková rekonstrukce bytu bývá obvykle běh na dlouhou trať, a dělá-li se navíc za chodu, může poměrně značně omezit běžný provoz domácnosti. Rekonstrukce bytového jádra a vyzdění nové koupelny a wc naštěstí nijak časově náročné nejsou. Přestavba bytového jádra v paneláku, jejímž základem je rozebrání starého jádra, odvoz odpadu a vyzdění nových příček, trvá průměrně 10-14 dní.

Jaká je cena rekonstrukce bytového jádra – Čceské Budějovice?

Cena rekonstrukce bytového jádra – České Budějovice – se podobně jako u ostatních stavebních prací liší dle náročnosti a také regionu. Cena rekonstrukce klasického bytového jádra, tzn. rekonstrukce malé koupelny se momentálně v Českých Budějovicích nejčastěji pohybuje v cenové relaci mezi 60–150 000 bez DPH.

Je už v ceně i dlažba a zařizovací předměty?

Cena obvykle zahrnuje veškeré prováděné zednické, obkladačské, instalatérské a elektrikářské práce, dodávku i odvoz použitého stavebního materiálu a suti, dále rozvody plynu, rozvody vody a elektroinstalace. Podlahová krytina, obklady, vana, sprchový kout, toaleta, umyvadlo, baterie apod. součástí kalkulace obvykle nebývají.

Používáte k vyzdění bytového jádra Ytong nebo cihly?

Pokrok nezastavíš. A ve stavebnictví to platí dvojnásob. Většina stavebních firem dnes staví nová bytová jádra z Ytongu. Ani já nejsem výjimkou. Důvod je jednoduchý – použití pórobetonových příčkovek celý proces rekonstrukce bytových jader výrazně urychlí. Klasické cihly se musí nahazovat, zatímco na Ytong stačí zhotovit pouze stěrku, čímž se ušetří až 2 dny času. Jádro je také možné zhotovit ze sádrokartonu.

Jaký je rozdíl mezi renovací a rekonstrukcí bytového jádra?

Mezi renovací a rekonstrukcí bytového jádra je velký rozdíl. Při rekonstrukci se staré umakartové jádro vybourá a nahradí se novým, zděným. Renovace bytového jádra je v podstatě jen oprava umakartového bytového jádra bez bourání. Renovace trvá zhruba týden a je samozřejmě mnohem levnější. Estetika pouhé renovace jádra panelákové koupelny a toalety však nikdy nedosáhne kvalit kompletní rekonstrukce. Navíc se touto úpravou samozřejmě nikterak nesnižují zdravotní rizika plynoucí z materiálů použitých v původním jádru z umakartu.

Je potřeba mít vyřízené stavební povolení?

Pokud při rekonstrukci bytu či bytového jádra nezasahujete do nosných konstrukcí stavby, neměníte vzhled ani způsob užívání stavby, nevyžaduje-li rekonstrukce posouzení vlivů na životní prostředí a nemůže-li její provedení negativně ovlivnit požární bezpečnost, jste prakticky za vodou. Pro pouhou rekonstrukci starého umakartového jádra, položení nové dlažby ani výměnu zařizovacích předmětů stavební povolení není tedy vůbec potřeba. Chystáte-li se ale spojit třeba WC s koupelnou a vytvořit si tak byt skutečně dle vašich představ, navštivte raději stavební úřad. Někdy ale postačí pouhé ohlášení. Funguje ve vašem domě SVJ? Řiďte se jeho vnitřními pravidly.