Rekonstrukce malé koupelny: jděte na to chytře

22.08.2018
Zařídit malou panelákovou koupelnu? Žádný problém!
Zařídit malou panelákovou koupelnu? Žádný problém!

Nároky na moderní interiéry se rok od roku zvyšují. Plocha vaší koupelny však zůstává stále stejně velká - nebo spíš: stejně malá. Chystáte se na rekonstrukci bytového jádra a přemýšlíte, jak co nejlépe zařídit vaši malou koupelnu? Přemýšlíte, jak vměstnat do prostoru miniaturní panelákové koupelny všechno, co chcete a potřebujete ke spokojenému životu? Poradím vám, jak na to.

Známe to (skoro) všichni

Je 6:45 ráno a v koupelně velké jako dlaň se tísní prakticky celá rodina i se psem. Je vám to povědomé? Aby ne. Koupelnu velkou sotva několik metrů čtverečních má ve svém bytě většina lidí, co bydlí v panelákovém nebo starším zděném bytě. Rekonstrukce malé koupelny a její vybavení někdy bývá celkem výzva. Dnes ale už naštěstí nemusíte být kouzelník, abyste ze své malé koupelny vytvořili příjemný a velkorysý prostor pro bydlení. Stačí vzít tužku a papír a vše dobře naplánovat. Nezapomeňte − každý centimetr se počítá.

Propojit, či nepropojit, to je to, oč tu běží

Každého majitele malé koupelny, který plánuje její rekonstrukci, určitě napadne, jestli by nebylo výhodnější propojit koupelnu s toaletou, protože díky vybourání příčky vznikne v koupelně více prostoru. Osobně tuto stavební úpravu svým zákazníkům až na výjimky rozmlouvám. Malá koupelna se sice díky vybourání příček a propojení obou místností o něco zvětší, zároveň ale majitel přijde o jednu stěnu, na kterou lze v případě potřeby umístit úložné prostory. Navíc je nutné navrhnout koupelnu tak, aby poskytovala dostatek soukromí., což ne vždy lze. Máte doma kromě rybiček i ženu a odrůstající potomky? Pak spojení koupelny s WC ještě jednou zvažte.

Vana nebo sprchový kout? I do malé koupelny se vejde

Někdo má rád holky, jiný zase vdolky. A někdo má radši sprchu a jiný dá zase přednost velké vaně plné voňavé pěny. Majitelé skutečně malých koupelniček mohou sice na lázeň v prostorné vaně z podstaty zapomenout, koupání se však vzdávat rozhodně nemusí. Stačí sáhnout po vaně menších rozměrů nebo si vybrat vanu rohovou či atypickou. Dobrým kompromisem pro ty, co se rádi koupou, a zároveň mají v oblibě i sprchu, je malá vana se zástěnou. Ta umožní jak pohodlné vykoupání, tak zamezí případnému vytopení koupelny při neopatrném sprchování. Nejmenší nároky na prostor má ale sprchový kout. Můžeme si vybrat mezi sprchovým koutem s vaničkou, kde si případně pohrají i děti, a sprchovým koutem bez vaničky. Zvolenou vanu či sprchový kout je ale dobré sladit s umyvadlem. Trendem moderních koupelen jsou samostatně umístěná umyvadla. I v malých koupelnách jim jednoznačně dáváme přednost před umyvadly nad vanu, pod která nejde umístit žádná skříňka na uložení drogérie nebo třeba ručníků..

Koupelnový nábytek do malých koupelen - z obchodu, nebo na míru?

Rekonstruujete-li malou koupelnu v paneláku nebo malé bytové jádro ve starším zděném bytě, je dobré plánovat zároveň jak sanitu, tak koupelnový nábytek. Jaký zvolit nábytek do malé koupelny? Vybrat si můžeme samozřejmě z kolekcí dostupné v obchodech. Nemusíte se přitom příliš omezovat. Nabídka koupelnových studií je dnes velmi široká a sestav pro malé koupelny nabízí tyto obchody skutečně velké množství. Vždy se ale snažíme vybírat nábytek z jedné série, který prostor opticky sjednotí a dá mu i jakýsi řád. Někdy si ale návrh nové koupelny žádá individuální řešení, které nábytkem z obchodu řešit nelze. Pak se vyplatí investovat do nábytku na míru. 

Vsaďte na světlé barvy

Při volbě nového nábytku, ale také například obkladů nebo pouhého moderního nátěru stěn koupelny, je dobré pamatovat na to, že vhodně zvolené barvy mohou malý prostor koupelny alespoň částečně opticky zvětšit. Nejen u oblečení totiž platí, že tmavé barvy zeštíhlují tedy zmenšují. Neznamená to ale, že bychom museli nakupovat nábytek a obklady pouze ve světlých barvách. Zachováme-li alespoň světlé stěny, pak můžeme bez obav sáhnout po nábytku tmavších barev. Není také tajemstvím, že prostor zvětší také vhodně umístěné zrcadlo nebo moderní prosklená stěna, která koupelnu spojí např. s ložnicí. Přivést světlo do malé koupelny mohou také např. čím dál oblíbenější luxfery. Při zařizování male koupelny si dejte také pozor na vhodné doplňky. Mějte vždy na paměti, že méně je více.

Kam s pračkou?

Kromě vany nebo sprchového koutu má většina z nás v koupelně  také pračku. Nepatří-li vaše koupelna k těm největším, pak je skvělým způsobem, jak ušetřit drahocenný prostor, přesunutí pračky z koupelny na jiné místo v bytě, tedy například do kuchyně, na chodbu nebo do předsíně. Když ale nemáte tu možnost, je dobré umístit pračku například pod umyvadlo. Toto řešení je nejen funkční, ale i estetické. Využíváte-li ale kromě pračky také sušičku, nezbyde vám, než pořídit pračku s integrovanou sušičkou, případně sušičku postavit do jiné místnosti v bytě.

Rekonstrukce malé koupelny není věda

Chystáte se na opravu a vybavení malé koupelny? Přečtěte si náš další článek o nejčastějších otázkách týkajících se rekonstrukce bytového jádra.